YSK'dan ucube karar
Tuncer Kırhan

Tuncer Kırhan

YSK'dan ucube karar

31 Mart seçimlerinde alınan sonuçları,  özellikle İstanbul ve Ankara yenilgisini kabullenemeyen  partili Cumhurbaşkanı İstanbul seçimleri  üzerine bir  kampanya yürütmüş ve 23 Haziran’da seçimin  yenilenmesi yönünde  karar istihsal edilmiştir.

Edilmiştir  diyoruz,  çünkü YSK’nın açıklamasından bir gün önce  yaptığı  konuşmada “vatandaş bana; başkanım  bu seçimler yenilenmeli diyor” derken,  16 milyon vatandaşı bir kişi yerine koyan bir  algı yaratmıştır.

Bunlar olurken, gelişmelerle kamu oyundan uzak  kalınmış ve sonunda  gerek partisinin gerekse geride kalan dört buçuk yıllık cumhurbaşkanlık süresini riske sokmuştur.

Batılı kaynaklar bile bu kararın AKP’nin geleceği  için kara günler olduğunu ifade ettiği konusunda her gün yazılar çıkarken, ilginç eleştirel karikatürler çizilmektedir.

Bu sürecin başında komik şeyler de olmadı değil. Konuşmaları şaşkınlıkla  izlenen ve  bahaneler yaratıcı  AKP genel  başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un “ Hiçbir şey olmasa bile, kesinlikle bir şeyler oldu, fark edemedik.” Söylemi komedyenlere malzeme olurken, söylenenler ramazan gecelerinde  gösterilen  Hacivat- Karagöz adlı gölge oyun repliklerini geçmiş durumdadır.

YSK’nın 6 Mayıs akşamı yediye dört olarak aldığı kararla hukuk dışı kararı Türk siyasetinde yeni oluşumları da beraberinde  getirecektir.

Bundan  şunu  çıkara biliriz,genel  seçimlerin dört  yıldan  önce olabileceğidir. Bir başka olgu,  bazı  siyasilerin prensipleriyle bağlı oldukları  partilerinden, kendi  prensipleriyle ayrı  düşebileceği olgusudur.

Bu  gelişmeler sonunda ne mi olacaktır. Küçük ortağın başı, kendi deyimiyle  “mitil” yüzsüz yorganıyla mı olur, eski model  arabasıyla mı olur Karaköy iskelesinde kampanyaya başlasa da, Ekrem İmamoğlu en az yüz bin oy farkla seçimi kazanacaktır. Çünkü halk  onu sevmiş,iktidar ve YSK onu mağdur yapmıştır.

Ucube sözcüğünü açıklamak gerekirse, bir zarfın  içinden  çıkan  dört oy pusulasından  üçü cici, İBB için atılan oy tu kaka ha, buna kargalar güler. YSK almış olduğu bu hukuk  dışı  kararla  seçim sistemine darbe vurmuştur.

Öyle ki;  kuruldaki on bir  yargıçtan  dördü;  “adaleti  kime inandıracağız beyler. Yargı yara alır, kendimizi anlatamayız” dedikçe  YSK’nın yedi  emir kulu  susmayı tercih etmiştir.

 Bütün bunlar karşın;  24 Haziran sabahı  her şey güzel oldu… 

Bu yazı 21833 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar