İnce Uzun Bir Yol
Özlem Nihan

Özlem Nihan

İnce Uzun Bir Yol

Öyle zamanlar olur ki insan hayatında; ince uzun bir yolda yürürsün ve ne başka bir yola sapma şansın vardır ne de geri dönebilme. O yolu izlemek tek çarendir. Bir menzile varmak istiyorsan ve orası da görünen tek umutsa, o uzun ve İNCE yolda gitmekte ısrar etmen gerekir. Tüm caydırma girişimlerine ve korkutmalara rağmen gitmelisindir esenliğin için. Sapaklara takılmadan ve tam bir odaklanma ile çok uzaklarda görünen o parlak ışığa, attığın her adımla biraz daha yaklaşarak. Gece gündüz durmaksızın yürümek ve yürümek. Doğru yolundan şaşmayanların yolu hep ışığa doğrudur.

Yaz aylarının ilki geldi çattı. Özgürlük hissini çağrıştırır bana haziran nedense. Belki okul hayatının hissettirdiği bir şeydir bilmiyorum.  Öyle çakılmış ki beynimize iş hayatında ve ardından gelen emeklilik döneminde bile bu bilinç değişmemiş. Sanki kuş gibi hafifler insan, tüm bir yılın ağırlığı üzerinden kalkar da başka rüzgârların sürüklediği yerlerde kanat çırparsın. Pır pır eder yürekler ve özgürlüğün sınırlarına dayanırsın. İşte beni tam da bu havalar mahvetti.

GÜZEL HAVALAR

Beni bu güzel havalar mahvetti,

Böyle havada istifa ettim

Evkaftaki memuriyetimden.

Tütüne böyle havada alıştım,

Böyle havada aşık oldum;

Eve ekmekle tuz götürmeyi

Böyle havalarda unuttum;

Şiir yazma hastalığım

Hep böyle havalarda nüksetti;

Beni bu güzel havalar mahvetti.

ORHAN VELİ

Haziran ayı son haftasında seçimler olacak. Umarım bazılarımız bu havaların büyüsüne kanmayıp üstüne düşeni yapar. Oy vermenin dayanılmaz hafifliğini umarım herkes hissedebilir. Ben seçime inanmıyorum ya da oy verecek parti bulamıyorum diye mazeretlere en azından bu defa inanmayın ve konforunuzdan bir an için sıyrılıp asli vatandaşlık hizmetinizi yerine getirin. Oy vermek vatandaş olmanın gereğidir. Size en yakın hissettiğiniz ya da memlekete en az zarar verecek partiye ve adaya verin bu defalık. Artık çok yorulduk, dinginleşmek istiyoruz. Kavga, dövüşün olmadığı, medenice konuştuktan sonra yoluna giden, birbirine saygılı ve hoşgörülü insanlar görmek istiyoruz.

Bu ay için farklı bir önerim var herkese; lütfen bulunduğunuz anda kalmaya çalışın ve tadını çıkarın. Ne dünü düşünüp üzülün ne de gelecek için kaygılanın. En güzel an içinde bulunduğunuz an, yaşayıverin gari.  Gökyüzüne kaldırın başınızı ve hiç bir şey düşünmeden yukarı bakın. Farkedeceksiniz ki hiç kötü bir şey geçmiyor aklınızdan, geçemiyor. Kanıtlanmış ki; insan göğe doğru yukarı bakarken kötü bir şey düşünemiyor. Denemekten zarar gelmez. Yere bakarken yakalarsanız kendinizi hemen göğe çevirin bakışlarınızı. Gülümserken yakalayacaksınız kendinizi inanın bana.

...

Gece leylâk

 ve tomurcuk kokuyor

bir basın işçisiyim

elim yüzüm üstüm başım gazete

geçsem de gölgesinden tankların tomsonların

şuramda bir çalıkuşu ötüyor

uy anam anam

haziranda ölmek zor!

Hasan Hüseyin

Haziranda ölen Nazım Hikmet ve yıllar sonra aynı günlerde doğan sevdiklerime ifhafen; "haziranda yaşamak gerek doyasıya" diyorum. Tüm kötü ruhlara inat ve hayat sevincinden gram eksiltmeden yaşamak. İyi ki doğdunuz ve teşekkürler bir ömürlük yaşam sevinci verdiğiniz için.

Herkese yaşam sevinci veren, haziran gibi özgür ve umutlu hissettiren insanlarla çevrelenmeniz dileğiyle.

Sevgi ve saygılarımla...

Bu yazı 1858 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar