Sevgi ve özveri olunca…
Güler Karakurumer

Güler Karakurumer

Sevgi ve özveri olunca…

Özveri, ulaşılmak istenen bir hedef uğruna fedekarlık göstermektir. Önemli ve zor işlerin başarılması için her insanda olması gereken en yegane unsurlardan birisidir. Özverili insanlar için zorluk diye bir kavram yoktur. Onlar için çalışma, emek, fedakarlık vardır ve bu üç değer ile tüm zorlukları aşabilirler.

Özveri hakkında verebileceğim en somut örnek Kızım H…’dir. Zaten doğuştan sahip olduğu temiz ve iyi yüreğine insan sevgisini, gülen yüzünü ve tatlı dilini ekleyince ortaya herkesin takdirini, beğenisini ve memnuniyetini kazanan bir kişi doğdu. Başarılı üniversite eğitimine, yabancı dil bilgisini, tecrübe ve yöneticilik kariyerini ekleyip birde nezaket ve zerafetini de koyunca benim gibi kırk yıllık eğitimciden tam not almayı başardı.

Farklı bir sektörde üst düzey yöneticilik yaptığından insan ilişkileri, ekip çalışması ve yönetimdeki başarısını okullarımızda “Genel Koordinatör” olarak göstermesi hiç de zor olmadı. Tabii ki başarısında iyi bir anne olması ve içindeki çoğalan çocuk sevgisi de büyük etken oldu.

Unutmayınız ki, “İnsanı büyük yapan kendi azmi ve sabrıdır.” Çalışmak hayat, düşünmek ise ışıktır. Okullarımıza böyle parlak bir ışığı kazandırmanın mutluluğunu tarif edemem. “Baş ve başarılı olmak için arı gibi çalışmak” gerektiğini çok iyi bildiğimden herkese yaptığı işi severek, isteyerek, samimi ve dürüstçe yapmalarını tavsiye ediyorum.

Ben, her zaman sevgi dolu yüreğin, güler yüzün ve tatlı dilin her kapıyı açacağına inanırım.

Siz veli adaylarına da tavsiyem, lütfen canınızın bir parçası olan çocuklarınızı kime emanet edeceğinizi, muhataplarınızın kimler olacağını, okulun nereye bağlı olarak çalıştığını araştırın. Sadece ve sadece okulun fiziksel görüntüsüne bakarak karar vermeyin.

Okul öncesi dönemde, çocuklara uygulanacak programın yaşlarına uygun olması, okulun temizlik, hijyen ve beslenmeye verdiği önem sizler için önemli kriterler arasında yer almalıdır.

Bir Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı olarak bu işin azami dikkat, sevgi, ilgi ve hoşgörü gerektirdiğini, sorumluluğun çok fazla olduğunu vurgulayarak hatırlatmak isterim.

Unutmamak gerekir ki; “Hiçbir şey göründüğü gibi değildir.” İyi araştırın, ne beklediğinizi belirleyin, çocuklarınızın geleceğini karartmayın.

Sevgi dolu günler dilerim.

Bu yazı 21792 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar