Bende tehdit altındayım, herkes gibi
Ayça Şener

Ayça Şener

Bende tehdit altındayım, herkes gibi

Tarih 1 Mart 2004…

22 yaşındaki Güldünya Tören,  akrabasının tecavüzüne uğrayıp hamile kaldığı için aile kararıyla öldürüldü.

Bitlis’ten kaçarak İstanbul’a giden Güldünya, ağabeyleri tarafından bulunarak sokak ortasında vuruldu. Hastaneye kaldırılan Tören, 12 saat sonra hastaneye gelen kardeşi tarafından öldürüldü.

Tarih 3 Mart 2009…

Lise öğrencisi Münevver Karabulut, Cem Garipoğlu tarafından vahşice öldürüldü. Katil zanlısı Cem Gariboğlu cinayetten 197 gün sonra teslim oldu. Cem Gariboğlu 10 Ekim 2014 tarihinde Silivri’de Kapalı Cezaevi'nde kendini asarak intihar etti.

Tarih 7 Aralık 2010…

Eski eşinin tecavüz ettiği ve şiddet uyguladığı Ayşe Paşalı, yine eski eşi tarafından 11 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

Tarih 11 Şubat 2015

Özgecan Aslan, Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürüldü. Aslan'ın yanmış bedeni 13 Şubat 2015 günü suçu beraberindeki iki kişiyle işlediğini itiraf eden kişinin jandarma ekiplerini olay yerine götürmesiyle bulundu.

2004’ten bugün değişen hiç bir şey olmadı. Tıpkı 2004’ten önce de olmadığı gibi. Kadın cinayetleri bu ülkenin adeta iyileşmeyen, kaşımaya bile gerek kalmadan kanayan bir yarası. 2009 yılında münevver Karabulut öldürüldüğünde bu kadarı da olmaz demiştik. Ama bu kadarı Mersin Tarsus’ta yine oldu, olmayada devam edecek. Özgecan’ın yaşadığı talihsiz son, bugün bende dâhil olmak üzere her kadın için artık bir ihtimal bu ülkede. Üstelik her geçen gün daha da artan bir ihtimal. Düşünün o olaydan sonra kaç kadın daha öldürüldü. Üstelik parçalanarak, yakılarak…

İdam gelsin, asılsınlar, yakılsınlar hatta hiç olmadı hadım edilsinler dedik. Ağırlaştırılmış müebbet yeter dediler…YETMEZ ama EVET!

Bir cezaevi kabusu

Yer İzmir…

Şakran cezaevi’ diye bilinen İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan gelen haberler adeta kanımı dondurdu. Orada tutuklu olan çocukların birbirlerine yaptıkları kurumun iç yazışmalarında ortaya çıktı. Çocuklar kendilerine eziyet etmekle kalmıyor, diğer çocuklara da şiddet uyguluyor. Hatta büyük ve güçlü olanlar bu şiddetin dozunu daha da arttırıp, zayıf ve küçük olanlara tecavüz ediyor. İddialar, yazılanlar öyle korkunç ki…

Daha önce bu çocukların cezaevi görevlilerinin şiddet ve tacizlerine maruz kaldıklarını duyar sinirlenir, insanlığımızdan utanırdık. Ama şimdi bunları çocukların birbirlerine yapıyor olması korkunçluk ötesi. Çünkü bunlar çocuk…Çünkü bunlar yarın sokaklara, insanların arasına geri dönecek. İşte bu korkunçluk ne yazık ki yeni Münevver, yeni Özgecan haberlerinin zeminini hazırlayacak… 

Bu yazı 1080 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar