Uluslararası Moskova Film Festivali’nde Türkiye onur konuğu...

Uluslararası Moskova Film Festivali'nde Türkiye onur konuğu ülke olacak

Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı kapsamında, 18-25 Nisan'da düzenlenecek "41. Uluslararası Moskova Film Festivali"nde Türkiye "onur konuğu ülke" olarak yer alacak.

20 Nisan 2019 - 13:37 - Güncelleme: 20 Nisan 2019 - 18:57

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Türkiye'nin onur konuğu ülke olacağı 41. Uluslararası Moskova Film Festivalinin, iki ülkenin son yıllarda gelişen ilişkilerine kültürel alanda önemli katkı sunması bekleniyor.

Türkiye'den yapımcı, yönetmen ve oyuncuların katılacağı festivalde, Türk filmleri Rus izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Seyid Çolak'ın Kapan filminin, ana yarışmada dünya prömiyeri yapacağı festivalin bu bölümünün jüri üyeleri arasında yönetmen Semih Kaplanoğlu da yer alacak.

Türk filmlerinden oluşan özel bir seçkinin Rus izleyicilerle buluşacağı festivalde, Semih Kaplanoğlu’nun Buğday, Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı, Mahmut Fazıl Coşkun'un Anons, Vuslat Saraçoğlu'nun Borç, Banu Sıvacı'nın Güvercin, Ahmet Katıksız'ın Bizim İçin Şampiyon ve Orhan Tekeoğlu'nun Vargit Zamanı filmleri gösterilecek ve filmlerin yaratıcı ekipleri, gösterimler sonrasında izleyicilerle söyleşi gerçekleştirecek.

DİZİ VE FİLM YAPIMCILARI DA KATILACAK

Festival kapsamında iki ülkenin dizi ve sinema sektörünün yakınlaşması, ortak yapımların gerçekleştirilmesi ve kültürel ve ticari iş birliklerinin artırılması amacıyla Türkiye-Rusya Dizi ve Sinema Endüstri Toplantısı da yapılacak.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile dizi ve film yapımcılarından Fatih Aksoy (Medyapım), Timur Savcı (Tims Productions) ve Burhan Özkan'ın da (Maya Production) aralarında bulunduğu sektör temsilcileri katılacak.

Uluslararası Moskova Film Festivali'nin özel konukları ve jüri üyelerinin de yer alacağı Türkiye Resepsiyonu festival kapsamında yapılacak önemli etkinliklerden biri olacak.

Bu haber 238 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi