Trump Oval Ofis’ten Ulusa Seslenecek

Trump Oval Ofis'ten Ulusa Seslenecek

Başkan Donald Trump, 18 gündür hükümetin kapalı kalmasına yol açan Meksika sınırına duvar projesine bütçe desteği tartışmasının sürdüğü dönemde Oval Ofis’ten ulusa seslenecek

08 Ocak 2019 - 21:20 - Güncelleme: 08 Ocak 2019 - 21:28

Başkan Donald Trump, 18 gündür hükümetin kapalı kalmasına yol açan Meksika sınırına duvar projesine bütçe desteği tartışmasının sürdüğü dönemde Oval Ofis’ten ulusa seslenecek. Trump’ın ABD saatiyle akşam 9’da yayınlanacak olan konuşmasında ABD’nin güney sınırında bir kriz yaşandığını vurgulaması ve sınıra duvar örülmesi gerektiğini savunması bekleniyor.

Trump’ın bu akşam yapacağı konuşma uyuşturucu kaçakçılığını ve yasadışı göç sorununun çözülmesi için sınıra örülmesi gerektiğini savunduğu duvar ya da çelik bariyer konusunda Demokratları ikna etmek için göstereceği son çaba olacak.

ABD’nin önde gelen bütün televizyon kanalları Trump’ın konuşmasını yayınlayacak. Bu nedenle sınıra duvar projesinin pahalı, verimsiz ve etik dışı olacağını savunan Demokratlar da kendilerine televizyonda eşit düzeyde fırsat verilmesini talep ediyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato’daki azınlık Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer yaptıkları ortak açıklamada “Televizyonlar önceki açıklamalarından gördüğümüz gibi yine yanlış bilgi ve tehditle dolu olacak olan Başkan’ın konuşmasını canlı yayınlamaya karar verdiklerine göre, Demokratlar’a da eşit düzeyde yayın fırsatı tanınmalı” ifadesini kullandı.

CNN Demokratlar’a yayında cevap hakkı vereceğini açıkladı. Diğer televizyon kanalları ise yorum yapmaktan kaçındı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, çeşitli televizyon kanallarına verdiği röportajlarda Trump’ın yapacağı konuşmada Amerikan halkına ABD’nin güney sınırında bir insani ve güvenlik krizi olduğunu anlatacağını belirtti.

ABD Başkanı Trump Kongre’yi baypas etmek amacıyla onun desteğini almadan sınıra duvar inşa edebilmek için ulusal acil durum ilan etme seçeneğini de değerlendiriyor. Beyaz Saray durumun acil durum olarak nitelenebilecek nasıl bir boyutu olduğu konusunda yorum yapmadı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence ABC, CBS ve NBC kanallarına verdiği röportajlarda Trump’ın bu konuda bir karara varıp varmadığını ya da Beyaz Saray’ın acil durum ilanı konusunda hukuki boyutu inceleyip incelemediğini söylemedi.

Pence Pazartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada hafta sonu Trump yönetimi yetkilileri ve Kongre üyeleriyle yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını söylemişti.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Demokratlar Trump’ın sınıra duvar örülmesi için talep ettiği 5,7 milyar dolarlık bütçe desteğini vermeyi reddediyor. İki taraf arasındaki görüşmeler de bu sebeple tıkanmış, hükümetin kapanması sebebiyle 800 bin federal çalışan ya zorunlu izne çıkarılmış ya da ücret almadan çalışmak zorunda kalmıştı.

2016 yılında başkanlık seçim kampanyasında Meksika sınırına duvar örülmesi Trump’ın önde gelen seçim vaatlerinden biriydi. Aralık ayında bu konu sebebiyle hükümeti kapatmaktan “gurur duyacağını” söyleyen Trump konuyla iligli Demokratlar’ı suçluyor. ABD Başkanı Trump geçen hafta hükümetin aylar hatta yıllarca kapalı kalabileceğini, buna kendisinin hazırlıklı olduğunu söylemiş ancak sorunun kısa sürede de çözülebileceği mesajını vermişti.

Başkan Trump’ın Perşembe günü de Meksika sınırına yakın bir bölgeyi ziyaret etmesi öngörülüyor. Beyaz Saray’dan bu ziyaretin ayrıntıları henüz paylaşılmadı. Başkan Trump’ın ABD’nin güney sınırında insani kriz ve güvenlik krizi olduğunun mesajını bu ziyaret sırasında da vermesi bekleniyor.

Bu haber 94 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bütçe açığı 66.5 milyarı, örtülü 1 milyarı aştı
Bütçe açığı 66.5 milyarı, örtülü 1 milyarı aştı
CHP'den 69 ay tepkisi: Eğitimde deneme yanılma olmaz
CHP'den 69 ay tepkisi: Eğitimde deneme yanılma olmaz