TDK’dan ’Boşnak’ skandalı!

TDK'dan 'Boşnak' skandalı!

Türk Dil Kurumu (TDK) internet sitesinde yer alan 'Büyük Türkçe Sözlük' kısmında 'Boşnak' kelimesini aratanlar, çıkan tanım karşısında büyük bir şok yaşadı.

13 Eylül 2018 - 11:59 - Güncelleme: 13 Eylül 2018 - 12:05

TDK'nın Boşnak açıklaması büyük tepki topladı. TDK, Boşnak kelimesinin birinci anlamını, Kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın olarak tanımladı. Bu tanımın, Türkiye Tükçesi Ağızları Sözlüğüne dayandırıldığı görüldü. Boşnak kelimesinin kamuoyunca bilinen manası ise ikinci tanımda yer aldı.

Boşnakların, TDK'nin sitesindeki Boşnak tanımı karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradıkları belirtildi. Sosyal medyada TDK'nin bu tanımına tepki gösterildi ve Boşnaklara saygısızlık yapıldığı ifade edildi.

TDK'nin Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğüne dayandırdığı bu tanımın, Türkiye'de nerede, hangi ağız tarafından kullanıldığı bilinmezken, söz konusu ifadelerin Boşnak tanımından kaldırılması talep edildi.

'İKİNCİ RASİM OZAN VAKASI' YORUMU

Sosyal medyada TDK'nin Boşnak tanımı için, ikinci Rasim Ozan vakasıdır ifadelerinde bulunuldu.

Rasim Ozan Kütahyalı, Gökçekler'in sahibi olduğu Beyaz TV'de yayınlanan “Beyaz Futbol” programında, “Kusturmalı Boşnak saksosu” ifadesini kullanmıştı. Boşnaklar Kütahyalı'ya büyük tepki göstermişti. Kütahyalı, bu ifadelerinden sonra kovulmuştu.

Bu haber 138 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ergenlikte sigaraya başlamak, MS riskini artırıyor
Ergenlikte sigaraya başlamak, MS riskini artırıyor
PTT’den Şeker Bayramı ve babalar gününe özel indirimi süprizi
PTT’den Şeker Bayramı ve babalar gününe özel indirimi süprizi