Tanzanya Ankara Büyükelçisi basın mensuplarına Tanzanya’yı...

Tanzanya Ankara Büyükelçisi basın mensuplarına Tanzanya’yı tanıttı

Tanzanya'nın Ankara Büyükelçisi Prof Elizabeth Kiango Kiondu, Tanzanya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkileri ve yatırım olanaklarını değerlendirmek üzere Ankara'da Grand Ankara Hotel’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

23 Şubat 2019 - 14:06

Grand Ankara Hotel’de düzenlenen toplantıya ulusal medyanın yanı sıra yerel medyadan Çayyolu Haber Dergiside davetliydi.

Etkinliğin, Tanzanya hakkında medyanın daha fazla bilgilendirilmesi amacıyla düzenlendiğini belirten Kiondu, "Medya insanları bir araya getirmek için bir enstrümandır. Bu nedenle, Türk medyasının iki ülke halkını bir araya getireceğine inanıyoruz." dedi.

Türkiye'de 2017'den beri büyükelçi olarak görev yaptığını ve ülkesinin ilk Ankara büyükelçisi olduğunu dile getiren Kiondu, "Türkiye'nin hoşgörü ve misafirperverliğine hayran kaldım. Türkiye'de kendimi evimde gibi hissediyorum." diye konuştu.

Tanzanya hakkında bilgi veren Büyükelçi Kiondu, "Tanzanya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi gün geçtikçe hızlanarak artıyor. Tanzanya'nın sahip olduğu stratejik konum, ülkeyi en önemli iş merkezlerinden biri haline getiriyor" açıklamasında bulundu.

Tanzanya ekonomisi güçlenerek büyüyor

Basın toplantısında soruları da cevaplayan Kiondu, Tanzanya’nın 57 milyon nüfusuyla Afrika’da stratejik öneme sahip bir konumda olduğunu, bundan dolayı ülkenin en önemli iş merkezlerinden biri haline geldiğini belirtti.

Tanzanya'da, endüstri, tarım, hayvancılık ve turizm gibi sektörlerin ülke ekonomisinde önemli yere sahip olduğunu belirten Kiondu, "Tanzanya'da turizm hızla büyüyen en önemli sektörlerden biri." ifadesini kullandı.

Kiondu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017'de Tanzanya'ya resmi ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatarak, söz konusu ziyaretin ticari ilişkilerin artırılmasına katkı yaptığı değerlendirmesinde bulundu. Kiondu, "Tanzanya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi gün geçtikçe hızla artıyor." diye konuştu.

Çayyolu Haber aracılığıyla Çayyolu halkını Tanzanya’ya davet etti

Tanzanya'nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu basın toplantısından sonra davetlilere verdiği yemekte Çayyolu Haber Dergisi yönetiminden Güner Çetin, Erol Harputlu ve Çayyolu Medya Çalışanları Derneği saymanı Tülay Harputlu ile bir araya geldi.

Kiondu, Tanzanya’nın görülmeye değer eşsiz bir ülke olduğunu söyledikten sonra Çayyolu Medya Çalışanları Derneği aracılığıyla Çayyolu halkını ülkesinde görmekten memnunluk duyacağını belirtti.

NOT: Haziran 2019 ayında Çayyolu Medya Çalışanları Derneği tarafından düzenlenecek Tanzanya gezisi için dernek yönetiminden bilgi alınabilir.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 899 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi