Saray Sözcüsü: Çok geç kalmış olumlu bir adım

Saray Sözcüsü: Çok geç kalmış olumlu bir adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Saray Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yapıyor.

07 Kasım 2018 - 19:54 - Güncelleme: 07 Kasım 2018 - 20:32

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantı, 3 saat 40 dakika sürdü.

İbrahim Kalın açıklamaları şöyle:

ABD'NİN YPG TUTUMU

Terör örgütleri arası ayrım görmüyoruz. Orda devam eden mücadele Türkiye'nin desteklediği mücadeledir. Bir diğer konu da sınırda aldığımız güvenlik önlemleri kendi sınırlarımızı korumaya yöneliktir. Türkiye'nin aldığı ünlemler DEAŞ ile mücadeleyi yavaşlatıyor sözü kabul edilir değil. Terörle mücadele bundan sonra da devam edecektir. Türkiye'nin DEAŞ ile mücadelede yer almadığı aslı astarı olmayan propagandalara maruz kaldık. Türkiye DEAŞ ile mücadeleye en ön saflarda mücadele veren bir ülkedir. (ABD'nin YPG tutumu) PYD ve YPG'ye verilen her destek doğrudan veya dolaylı olarak PKK terör örgütüne verilmiş bir destektir. Bizim için terör örgütleri arasında 'iyi terör örgütü, kötü terör örgütü' diye bir ayrım söz konusu değildir

İdlib mutabakatı ile ilgili yapılan 4'lü zirvenin sonuçları memnuniyet vericidir. Zirvenin iki önemli sonucu vardır. İdlib mutabakatının kalıcı bir ateşkes haline getirilmesi. İdlib mutabakatı ile ilgili yoğun bir çalışma sürdürülüyor. 

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ okullarını kapatan ülke sayısı 21'e ulaştı. 

FIRAT'IN DOĞUSU

Kimin kiminle iş birliği yaptığı bizi bağlamaz. Burada Türkiye'ye dönük herhangi bir terör yapılanmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz

İRAN'A YÖNELİK YAPTIRIMLAR

İran bizim önemli bir komşumuz.  Önemli, bir ticaret ortağımız. 6 ay boyunca müzakereler devam edecek.

ABD'NİN PKK'LI 3 TERÖRİSTİN BAŞINA ÖDÜL KOYMASI

Çok geç kalınmış bir adımdır. Olumlu olmakla birlikte geciken bir adımdır. Bu insanlar yeni terörist olmadılar. Biz bunlarla mücadele ederken ne ABD'den ne de diğer müttefiklerimizden bir destek gelmemişti. Amerikalı yetkilinin açıklamasıyla ilgili de bağlantı kuracak olacaksak burada temel sorun ABD'nin PYD ve YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamıyor olması. YPG'ye karşı tavrımızı yumuşatmamız mümkün değil. PYD ve YPG'ye karşı tavrımız nettir, değişmeyecektir. Bizim temel beklentimiz; NATO'da müttefik olduğumuz, stratejik ortak olarak tavsif ettiğimiz ABD'nin, bir terör örgütünün Suriye kolu olan PYD ve YPG ile angajmanını tamamen sonlandırmasıdır. PKK’nın Suriye kolu olarak tanımladıkları PYD ve YPG’yi şimdi meşru, terörle ilgisi olmayan, PKK’dan ayrı bir örgüt gibi tanımlamaya çalışmaları bize sorarsanız beyhude bir çabadır.

BERAT ALBAYRAK'IN GIDA ENFLASYONU AÇIKLAMASI

Bu konu bugün gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10-11 Kasım'da Paris'te olacak. Bu programa 70 civarında hükümet ve devlet başkanının katılması öngörülüyor. Paris'teyken oraya katılan devlet başkanlarıyla da ikili görüşmeleri olacak. Türkiye'nin böyle bir programa davet edilmesi önemli. İkili görüşmeler de önem arz ediyor. Cumhurbaşkanımızın ay sonunda G-20 zirvesine yönelik Arjantin'e bir ziyareti olacak.

Bu haber 194 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor'da Sturridge imzayı attı!
Trabzonspor'da Sturridge imzayı attı!
Alper Potuk formayı istiyor
Alper Potuk formayı istiyor