Salda Gölü için başlatılan kampanyaya büyük destek

Salda Gölü için başlatılan kampanyaya büyük destek

Salda Gölü’nde millet bahçesi projesine karşı 100 bin imza toplandı.

31 Temmuz 2019 - 13:49

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki, turkuaz rengi ve beyaz kumsalı ile dünyaca ünlü Salda Gölü’ne yapımı planlanan 140 bin 496 metrekarelik millet bahçesi projesine karşı başlatılan kampanyada, imza sayısı 100 bini geçti.

Mimarlar Odası Antalya şubesi, projeden vazgeçilmesi çağrısında bulunmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise projeyi savunarak “Millet bahçesi projemizle Salda Gölü’nün çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz” demişti. 

Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde millet bahçesi ve millet bahçesine ait sosyal donatıları ile altyapı ve çevre düzenlemesi ihalesi, bugün saat 15.00’te İstanbul’da yapılacak. İhalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Yeşilovalı beş kişi adına Isparta İdare Mahkemesi’ne açılan davanın avukatlarından Münip Ermiş, projenin toplamda 140 bin 496 metrekarelik iki alanı kapsadığını açıkladı.

Birinci alanın, Salda Gölü’nün güneydoğusundaki Kayadibi’nden başlayıp Yeşilova ilçe merkezinden Yeşilova belediyesine ait halk plajını da içine alarak orman kampına kadar uzadığını belirten Ermiş, ikinci kısmınsa kamuoyunun ‘Saldivler‘ ya da ‘Maldivler‘ diye adlandırdığı Salda köyü sınırındaki beyaz kumsal ve turkuaz rengin en yüksek olduğu bölgeden Doğanbaba köyüne kadar olduğunu söyledi.

İmza sayısı şimiden 100 bine yaklaştı

Diğer yandan projeye karşı çıkan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in change.org.tr üzerinden başlattığı imza kampanyasına 100 bine yakın kişi destek verdi.

Kampanyada şu ifadeler kullanıldı:

“Önümüzde Uzungöl gibi çok kötü bir örnek bulunmaktadır. Türkiye’nin en güzel doğa harikalarından biri olan Trabzon ilinin simgesi Uzungöl’ün çevresindeki yapılaşma nedeniyle nasıl kirlendiği ve manzarasının yok olduğu herkesin malumudur. Salda Gölü’nün çevresinde yapılacak olan bir yapılaşma, gölün tüm orjinalitesini ve doğal yapısını bozacaktır. Salda Gölü çevresinde herhangi bir yapılaşma, doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Millet bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır.”

KAMPANYAYI İMZALAMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu haber 176 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk siyasetinde 2019 yılı böyle geçti
Türk siyasetinde 2019 yılı böyle geçti
Kasım ayında trafiğe 67 bin araç katıldı
Kasım ayında trafiğe 67 bin araç katıldı