Osman Hamdi Bey’in ’Okuyan Kız’ tablosuna rekor fiyatı veren...

Osman Hamdi Bey'in 'Okuyan Kız' tablosuna rekor fiyatı veren belli oldu

Osmanlı’da müzeciliğin ve arkeolojisinin kurucusu, aynı zamanda Türk resminin öncüsü olan Osman Hamdi Bey’in geçen hafta rekor fiyata satılan Kur’an Okuyan Kız tablosunun alıcısının Malezya İslam Sanatları Müzesi olduğu ortaya çıktı

05 Ekim 2019 - 20:04 - Güncelleme: 05 Ekim 2019 - 20:07

Türk müzeciliği ve resminin öncülerinden ressam Osman Hamdi Bey’in geçen hafta rekor fiyata satılan Kur’an Okuyan Kız tablosunun alıcısının Malezya İslam Sanatları Müzesi olduğu ve eserin ilk kez British Museum’da sergileneceği öğrenildi.

6 milyon 315 bin sterline satıldı

British Museum küratörlerinden Julia Tugwell, Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız tablosunu Londra’daki Bonhams Müzayede Evi’nde geçen hafta yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterlin (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satın alanın Malezya İslam Sanatları Müzesi olduğunu bildirdi.

British Museum’da sergilenecek

İki müzenin, Jack Ryan ve Standard Charter Bank sponsorluğunda ortaklaşa düzenlediği Doğu’dan İlhamla: İslam Dünyası Batı Sanatını Nasıl Etkiledi adlı serginin küratörlüğünü yapan Tugwell, Osman Hamdi Bey’in eserinin son dakikada eklendiği sergi kapsamında gelecek hafta British Museum’da ziyarete açılacağı bilgisini verdi.

“Doğu - Batı diyaloğuna son derece uygun”

 Tugwell, Osman Hamdi Bey’in tablosunu British Museum’da sergileyeceklerini ve eserin, serginin temasını oluşturan Doğu - Batı diyaloğuna son derece uygun olduğunu vurguladı.

Osman Hamdi Bey’in hem Türkiye’de hem de Fransa’da çalıştığını belirten Tugwell, ressamın bu özelliğiyle de sergi için ideal bir sanatçı olduğunu kaydetti.

Tablodaki İslami öğeler ve renkler dikkat çekiyor

Tugwell, tablodaki kızın rahledeki bir kitabı okuduğunu ancak bunun Kur’an-ı Kerim olup olmadığından emin olunamadığını söyledi. Tablonun bir sükunet havası taşıdığını belirten Tugwell, arka plandaki İslami öğelerin ve renklerin tabloya oryantalist bir nitelik verdiğini ifade etti.

Tugwell, bu özellikleriyle tablonun bir Batılı tarafından değil ama bir Osmanlı sanatçısı tarafından yapılmış olmasının da ayrıca anlamlı olduğunun altını çizdi.

En pahalı Türk resmi

Ressam Osman Hamdi Bey’in tablosunun ulaştığı fiyat hem ressamın eserleri, hem de herhangi bir Türk ressamın resmi için rekor niteliğindeydi.

Bu haber 305 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi