Mali sıkıntıya giren Makro Market Çayyolu şubesini bugün...

Mali sıkıntıya giren Makro Market Çayyolu şubesini bugün kapattı

Mali sıkıntıya giren ve Türkiye çapında 253 mağazası bulunan Makro Market’in Çayyolu Şubesi bugün sessiz sedasız kapandı.

26 Eylül 2018 - 20:49

Mali sıkıntıya giren ve Türkiye çapında 253 mağazası bulunan Makro Market’in Çayyolu Şubesi bugün sessiz sedasız kapandı. Kapısına iliştirilen ufak bir veda notundan başka geride birçok sorun bırakan Makro Market Çayyolu şubesini kapattı.

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biriydi

Temeli 1991 yılında Songör Ailesi tarafından atılan Makro Market, 2000’li yıllardan itibaren perakende sektörünün önemli oyuncularından biri konumuna geldi.

Makro’nun yanı sıra Uyum Market de 5 yıl önce şirketin bünyesine katıldı. Ancak bir süredir şirketin mali sıkıntı yaşadığı çeklerin ödenemediği bilgisi kulislerde konuşuluyordu.

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden Makro Market, içine düştüğü mali sıkıntıyı aşamayınca konkordato talebinde bulundu. Makro ve Uyum marketlerini bünyesinde bulunduran Makro Market A.Ş’nin Türkiye genelinde 253 mağazası bulunuyor. 6 bin 500 kişinin çalıştığı Makro’nun cirosu 1.7 milyar lira. Şirketin ortaklarından Şeref Songör, “Batık durumda değiliz. 2-3 aylık süreye ihtiyacımız var” dedi.

Migros: Doğru adres biz değiliz

Mağazalarının bir bölümü Migros'a satılan Makro Market çalışanları ücretlerini alamadı. İşçiler, alacaklarının ödenmesi için bir süredir Migros mağazalarında eylem yapıyor. İşçiler Makro’dan paralarını alamadıklarını belirtirken Migros’tan yapılan yazılı açıklamada ise “Migros mağazaları maalesef bir plato olarak kullanılmakta. Net olarak kamuoyunun bilgisine sunarız ki, buradaki adres yanlıştır” denildi.

Migros, konkordato davası devam eden Makro Market’in 253 mağazasından 56’sını devraldı. Devri yapılan mağazalarda çalışan işçilerin ödemeleri ise Makro Market tarafından yapılmadı. İşçiler, Makro yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde sonuç alamayınca, Migros mağazalarında eylem yaptı.

Geçen hafta sonu da benzer bir eylem söz konusu oldu. Eyleme katılan işçiler gözaltına alınırken Migros konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adalet Bakanlığı '2002 - 2017' yılları arasındaki istismar verilerini kapattı
Adalet Bakanlığı '2002 - 2017' yılları arasındaki istismar...
Zeytin üreticisi zararda!
Zeytin üreticisi zararda!