Macron ’Avrupa ordusu’ fikrini yineledi

Macron 'Avrupa ordusu' fikrini yineledi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD Başkanı Trump ile görüşmesi öncesinde ABD'ye bağımlı olmayan, egemen bir Avrupa Birliği ordusu önerisinin arkasında durdu.

10 Kasım 2018 - 19:01 - Güncelleme: 10 Kasım 2018 - 19:57

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump, görüşmeleri öncesinde basına açıklamalarda bulundu. Avrupa güvenliğinin bugün sadece ABD tarafından güvence altına alınması adaletsiz değerlendirmesinde bulunan Macron, tam da bu yüzden daha fazla Avrupa kapasitesine ve daha fazla savunmaya ihtiyaç olduğuna yönelik inancını dile getirdi.

ABD, İngiliz ve Fransız güçlerinin Suriye'ye yönelik operasyonunu öven Macron, Başkan'ın (Trump) 'NATO'da daha fazla külfet paylaşımı' sözlerine katılıyorum. Bununla birlikte, Avrupa savunmasına yönelik önerim bu sözler ile tamamen uyumludur. Önerim, NATO'da daha fazla Avrupa gücü ve kapasitesi anlamına geliyor ifadelerini kullandı.

Macron, bu hafta Paris'te yaptığı açıklamada 'Rusya tehlikesi'ne dikkati çekerek, ABD'ye bağımlı olmayan, egemen bir Avrupa Birliği ordusu kurmadıkça Avrupalıların güvende olamayacağını söylemişti.

AVRUPALILAR PAYLAŞIMDA ADİL OLMALI

ABD Başkanı Trump ise ülkesinin Avrupa'ya savunma alanında yardımı sürdüreceğini ancak Avrupalıların da külfet paylaşımına adil biçimde katılması gerektiğini söyledi.

Avrupa'ya yardım etmek istiyoruz ama bu adil olmak zorunda. diyen Trump, şu anda NATO'da külfet paylaşımının büyük ölçüde ABD üzerinde olduğunu söyledi.

Son birkaç yıldır Macron ile iyi bir dost haline geldiklerini belirten Trump, Ortak noktalarımız farklılıklarımızdan daha fazla diye konuştu.

Trump, daha önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Macron'un ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiğini söylediğini belirterek, bunu çok aşağılayıcı olarak nitelendirmişti.

Bu haber 151 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor'da Sturridge imzayı attı!
Trabzonspor'da Sturridge imzayı attı!
Alper Potuk formayı istiyor
Alper Potuk formayı istiyor