Konseyin karanlık yarbayı darbeyi Çayyolu’nda planladı

Konseyin karanlık yarbayı darbeyi Çayyolu'nda planladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini örgütün sivil imamlarıyla yöneten sözde yurtta sulh konseyinin en düşük rütbelisi eski kurmay yarbay Turgay Sökmen, bu firari isimlerin arasında yer alıyor.

13 Temmuz 2019 - 11:12 - Güncelleme: 13 Temmuz 2019 - 13:14

Dava dosyalarından derlenen bilgiye göre, darbe girişiminin sivil kanadını oluşturan mahrem imamlardan Adil Öksüz başkanlığında 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Çayyolu Park Caddesi'ndeki villada düzenlenen darbeye hazırlık toplantılarına katılan ve darbe girişimi akşamı Akıncı Üssü'nde olması istenen yarbay Turgay Sökmen'e ayrıca örgüt mensubu jandarma personelini koordine etme talimatı verildi.

Darbe girişiminden sonra Şapka kod adıyla itirafçı olan eski Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı Kurmay Başkanvekili albay Hakan Bıyık, darbeye hazırlık toplantılarına Sökmen ile gittiğini anlattı.

Bıyık, Turgay Sökmen, tüm kuvvetlerin katılımı ile bir darbe planlamasının yapıldığını, çalışmaların gideceğimiz yerde devam ettiğini söyledi. Çayyolu'ndaki malum villaya gittik. Kapıyı Harun Biniş açtı. Buradan 9 Temmuz'da ayrıldım. itirafında bulundu.

Darbe girişiminden sonra yapılan soruşturmada Sökmen'in 10 Ekim 2014'te telefonuna FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı ByLock'u yüklediği belirlendi.

Sökmen'in parmak izleri, üzerinde TİB İncek ve Gölbaşı Polis Özel Harekat yazan haritalarda tespit edildi.

Yarbay rütbesinde olmasına rağmen darbeyi yöneten sözde yurtta sulh konseyinde yer alması nedeniyle karanlık yarbay olarak da bilinen Sökmen, terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride bulunuyor.

Bu haber 260 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beşiktaş başkan adayı İsmail Ünal'dan Abdullah Avcı yorumu
Beşiktaş başkan adayı İsmail Ünal'dan Abdullah Avcı yorumu
16 yaşındaki çocuğa cinsel istismar soruşturmasında yeni gelişme
16 yaşındaki çocuğa cinsel istismar soruşturmasında yeni...