’Kırmızı etiketli asansörler kullanılmamalıdır’ ama...

'Kırmızı etiketli asansörler kullanılmamalıdır' ama Çayyolu'nda aldıran yok

14 Ağustos 2018 - 12:49 - Güncelleme: 12 Ekim 2018 - 22:07

Gün geçtikçe yoğunlaşan asansör kullanımı nedeniyle asansörlerin montajı, bakımı, onarımı, denetimi ve kullanımının her geçen gün önem kazandığına dikkat çeken yetkililer, Çayyolu Haber’e yaptığı açıklamada, "Ölümlü ve yaralamalı kazaların yaşanmaması için asansörlerin denetimi mutlaka yapılmalıdır." dediler.

Asansörlerin riskli bir makine olması nedeniyle kullanımları süresince oluşabilecek yıpranmaya karşı düzenli olarak aylık bakımlarının yapılması gerektiğini ifade eden yetkililer, "Çağdaş ve planlı bir kent oluşumunda ortaya çıkan çok katlı binaların, binalarda kullanılan asansörlerin önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Son dönemlerde genel olarak binalarımız dikey olarak büyümektedir. Bu çerçevede asansörlerin kullanımı artmaktadır. Asansörler dikey taşıma araçları olduğu için de son dönemlerde aşırı derecede kullanımı artıyor." dediler.

Özçelik İmaj İş Merkezindeki asansörler kırmızı etiketli

Çayyolu Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarında yer alan Özçelik İmaj İş Merkezinde bulunan 2 asansör kırmızı etiketli olduğu halde çalışmaya devam ediyor.

Çankaya Belediyesi Çayyolu ek hizmet binasının bulunduğu binada yer alan asansörleri her gün yüzlerce kişi kullandığı halde yetkililerin önlem almaması semt sakinleri tarafından tepkiyle karşılanıyor. İş merkezi içerisinde birçok iş yerinin yanında büyük bir marketinde bulunması oluşabilecek facianın boyutlarının daha büyük olmasına neden olabileceği söyleniyor.

Özellikle kamu binalarındaki ve alış veriş merkezlerindeki asansörlerin yüksek kaliteli, yüksek trafiğe uygun bir şekilde yapılması gerektiğini ve bu alanlardaki asansörlerin ise bakımlarının düzenli olarak yapılmasına işaret eden yetkililer,"Bizim toplu kullanım alanları diye tabir ettiğimiz kamusal alanlar, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri ve bunun gibi diğer yerlerde yani asansör kullanımı noktasında trafiği yüksek olan yerlerde asansörlerin kullanımına ve denetlenmesine son derece önem verilmesi gerekmektedir. 

Bir alışveriş merkezindeki asansöre aynı anda 10-15 kişinin bindiği büyük asansörler mevcut. Bu anlamda buradaki asansörlerin mutlaka kanuni süreçlerin vermiş olduğu azami süreçlerde değil daha sıklıkla kontrol edilmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Bu bakım işlerinin de daha ciddi bir şekilde yapılıp daha sık aralıklarla yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Otel, alışveriş merkezleri, okul, hastaneler ve buna benzer toplu kullanım yerlerindeki bu asansörlerin trafiği fazla olduğundan dolayı buradaki asansörlerde kullanılan malzemelerin kullanımında çok dikkat edilmesi gerekmektedir." diye bilgi verdiler.

"Kırmızı etiketli asansörler tehlikelidir"

Kırmızı etiketli olan asansörlerin mutlaka bakımının ve muayenesinin yapılması gerektiğini de belirten yetkililer,"Kırmızı etiket; yüksek risk taşıyan, en kısa sürede giderilmesi gereken eksikleri olan asansör demektir. Bu tür asansörlerin kullanımı son derece tehlikeli olup bu konuda özellikle de vatandaşların kırmızı etiketli asansörleri gördüğü zaman kullanmamaları gerekiyor. Eğer kırmızı etiketli asansörleri kullandıkları yer eğer ki toplu kullanım alanları ise mutlaka ilgili mercilere şikâyetlerini ve bu konudaki taleplerini iletmelerini tavsiye ediyorum. Kırmızı etiketli asansörler tehlikelidir. Kırmızı etiketli asansör kullanımda sıkıntı olabilecek ve muhtemel kazalara yol açılabilecek anlamına gelmektedir." şeklinde bilgi verdiler.

Asansörlerde meydana gelebilecek üzücü bir kaza sonucu doğacak her türlü tazminat ve riskten bina yöneticilerinin sorumlu olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 673 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi