Kartal’da çöken bina faciasında ölü sayısı arttı

Kartal'da çöken bina faciasında ölü sayısı arttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada Kartal'da çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısının 18'e çıktığını açıkladı.

09 Şubat 2019 - 21:24 - Güncelleme: 09 Şubat 2019 - 21:24

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada Kartal'da çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısının 18'e çıktığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal'da  çöken binaya ilişkin, Kullanılan beton, karot numunelerinden gördüğümüz, C3 ila  C10 arasında beton kalitesi çıkıyor. Şu an bu binanın yeniden yapılması  durumundaki beton sınıfının C30 olması gerekiyor. Aldığımız, zaten gözle de  görülen beton sınıfını incelediğimizde deniz kumuyla yapılmış ve içinde deniz  kabuklarının olduğu, nervürlü demirin kullanılmadığı bir statik durum söz  konusu. dedi. 

Bakan Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali  Yerlikaya ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile Çaka Bey İmam Hatip Ortaokulunda  oluşturulan kriz merkezinde yaptığı açıklamada, çöken binanın enkazının bulunduğu  12 bin 580 numaralı adada 131 bağımsız bölümün bulunduğunu belirtti. 

Mevcut binada da 14 konut, 3 tane de ticari ünitenin yer aldığını  aktaran Kurum, Bu adada mevcutta imar planına göre yapılaşma alanı 8 bin 390  metrekareyken, fiili inşaat alanı bunun çok daha üzerinde. ifadelerini kullandı.

Bölgedeki 10 binayı İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği  koordinasyonunda güvenlik gerekçesiyle boşalttıklarını anımsatan Kurum, süreci  vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde İçişleri Bakanlığı koordinesinde  sürdürdüklerini dile getirdi.

Çöken binanın ruhsatlı projesinin zemin artı 5 kat olduğunu ancak  zemin artı 7 kat olarak yapıldığını dile getiren Kurum, Kullanılan beton, karot  numunelerinden gördüğümüz, C3 ila C10 arasında beton kalitesi çıkıyor. Şu an bu  binanın yeniden yapılması durumundaki beton sınıfının C30 olması gerekiyor.  Aldığımız, zaten gözle de görülen beton sınıfını incelediğimizde deniz kumuyla  yapılmış ve içinde deniz kabuklarının olduğu, nervürlü demirin kullanılmadığı bir  statik durum söz konusu. Hem beton dayanımı hem de çelik dayanımı, çekme dayanımı  oldukça düşük bir binamız ve buna ilişkin de tespitleri arkadaşlarımız hem  Savcılığımız hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız süreci yürütüyor. şeklinde  konuştu.

Bakan Kurum, çöken binanın yanındaki binada yaptıkları incelemede de  üç katlı olarak ruhsat verilen yere 10 katlı bir bina yapıldığını  belirlediklerini açıkladı.

Binada fotoğraflar gösteren Kurum, şunları söyledi:

Gördüğünüz gibi Sayın Bakanımızla, Valimizle gidip bodrum katında da  inceleme yaptığımız binanın bodrum katındaki kolonun durumu bu. Aynı şekilde bu  binanın yıkımıyla birlikte subasmanda, perde betonunda ve kolonunda yine hasarlar  söz konusu. Ancak hem bu binayı hem de yandaki binayı anlık takip ediyoruz. Bu  kurtarma operasyonunu etkilemeyecek, oradaki çalışan arkadaşlarımızın hayatı  riskini taşımayacak süreçte yönetmeye gayret gösteriyoruz.

Bölgedeki bütün binaları riskli yapı durumunu tespit etmeye  başladık

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü ziyaretini  de hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler; Biz, bu bölgedeki riskli  yapı anlamında hem 10 binayı hem de bölgedeki bütün binaları riskli yapı durumunu  tespit etmeye başladık. İnşallah pazartesi günü itibariyle buradaki yıkılan  binanın etrafındaki 10 tane binayı tespit etmiş olacağız. Sizin aracılığınızla şu  çağrıyı yapmak istiyorum: Bölgede ne kadar riskli bina var ise vatandaşımız bu  riskli binaların tespitini yaptırmak istiyorsa Bakanlığımız bunu ücretsiz olarak  bu bölgeye has hızlı bir şekilde yapacak ve bunu da vatandaşımızla paylaşacağız.  Bu riskli binaların tespitinin yapılmasına müteakip de burada kentsel dönüşüm  anlamında yapılması gereken projeyi de inşallah yine ilgili Bakanlıklarımız,  İçişleri Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Valiliğimiz hep birlikte bu süreci  yöneteceğiz. Biz istiyoruz ki artık böyle bir olayda yeni bir canlı yayınla  vatandaşımızın karşısına ne ben çıkayım ne de benden sonraki Çevre Şehircilik  Bakanlarımız çıksın, İçişleri Bakanlarımız çıksın... Başka ocaklara ateş  düşmesin. Burada 74 saattir hepimiz bu olayı yakın takip ediyoruz. Artık  mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini de  hepimiz bilmemiz gerekiyor. Bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz,  hem kentsel dönüşüm anlamında hem de bu riskli binaların tespiti anlamında  gereken her türlü hizmeti vatandaşımıza, Cumhurbaşkanımızın talimatları  çerçevesinde sunacağız. Dolayısıyla vatandaşımızla buradaki elim olaydan artık  yola çıkarak bir daha bu olayların yaşanmaması adına bizlere yardımcı olurlarsa  biz de çok memnun oluruz. 

18 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal'daki binanın  çökmesinin üzerinden 74 saat geçtiğini belirterek, Enkazdan 32 vatandaşımızı  çıkardık. Bunlardan 14'ünü sağ, maalesef 18'ini de vefat halinde çıkardık. dedi. 

Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali  Yerlikaya ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile Çaka Bey İmam Hatip Ortaokulunda  oluşturulan kriz merkezinde açıklama yaptı.

Çalışmalarda 74. saate girildiğini ve enkazdan 14'ü sağ olmak üzere  toplam 32 kişinin çıkarıldığını dile getiren Soylu, son çıkarılan vatandaşın  kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

Bakan Soylu, şöyle konuştu:

Bir vatandaşımıza daha ulaşıldığı bilgisi arkadaşlarımız tarafından  iletildi, yani yeri tespit edildi. Yarım saat, bir saatlik zaman diliminde  çıkarılacağını düşünüyoruz. Bu esnada Sayın Cumhurbaşkanımız buradaki enkazı ve  ardından hastaneyi ve yine orada vefat eden ailelerin bugün kılınan cenaze  namazına iştirak etti. Adli soruşturma bütün süreciyle beraber devam etmektedir.  Bu arada İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı da bir soruşturma  başlatmıştır. Meselenin hem adli bölümü hem idari bölümü bir arada yürümektedir.

Süleyman Soylu, arama kurtarma çalışmalarının aynı titizlikle devam  ettiğini dile getirerek, Dün gece siz de şahit oldunuz bir ara sismik hareket  olduğu söylendi. Bir değerlendirme daha yapıldı ve çalışmayı engelleyecek bir  durum olmadığı ortaya konuldu. Çalışma aynı hızla devam ediyor. Enkazın altındaki  vatandaşlarımıza da ulaşır, böylece enkazla ilgili çalışmalarımızı süratle  bitirme kabiliyetini ortaya koyarız düşüncesindeyiz. ifadelerini kullandı.

Soylu, enkazda tespit edilen kişinin hayatta olup olmadığına ilişkin  soru üzerine Muhtemelen yaşamıyor yanıtını verdi.

Enkaz altında kaç kişi olduğuna ilişkin Bakan Soylu, şunları kaydetti:

Baştan beri böyle bir sayı vermedik, rakamdan kaçındık. Siz de ben de  biliyoruz ki binadaki rakamı ilk Sayın Valimiz vermişti. Ancak binaya, 1  misafirler gelmiştir, 2 binada yaşayıp da binada olmadıklarını tespit  ettiklerimiz var. Biz daha fazla bekliyorduk ama binada olmayan öğrenciler  gördük. Başka vilayetlerdelerdi, kendilerine ulaştık. Aşağıda dükkan var, giren  çıkan oluyor, sokaktan geçenler var, kurtulan var, kurtulamayan var. Sayıyı  biliyoruz ama kamuoyuna yanlış bilgi vermemek adına olayın başından beri enkazın  altında kaç kişi olduğunu söylemedik. Yine aynı tutarlılığımıza devam etmek  istiyoruz.

Bu haber 387 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
210 Youtube kanalı kapatıldı
210 Youtube kanalı kapatıldı
Büşra Pekin evleniyor
Büşra Pekin evleniyor