Hamilelikte yoga yapmanın yararları

Hamilelikte yoga yapmanın yararları

Bir kadının hayatında yaşayabileceği en özel dönemlerden biri olan hamilelik, şehir stresi, yoğun iş temposu ve gündelik kaygılar sonucu gün geçtikçe daha zorlu bir süreç halini almıştır.

11 Ekim 2018 - 21:06 - Güncelleme: 24 Ekim 2018 - 20:46

Bir kadının hayatında yaşayabileceği en özel dönemlerden biri olan hamilelik, şehir stresi, yoğun iş temposu ve gündelik kaygılar sonucu gün geçtikçe daha zorlu bir süreç halini almıştır. Anne adayının neşe, tatlı bir heyecan, umut, keyif ve huzur dolu bir ruh haliyle hamileliğini geçirmesi beklenir.

Ancak pek çok zaman aşırı kaygı ve etraftan aktarılan farklı bilgiler sonucu büyük bir kafa karışıklığı yaşanabilmektedir. Ayrıca bu dönemde nefes darlığı, çabuk yorulmak, daha endişeli ve kaygılı olmak, sırt ve bel ağrıları, hazımsızlık, uyku sorunları, kollar ve bacaklarda oluşan şişlikler sıklıkla görülmektedir.

Yoga yapmak fizyolojik ve psikolojik değişimden kaynaklı bu tip sıkıntıları hafif bir şekilde atlatmaya, hamilelik sürecinden keyif alınmasına ve doğumun daha rahat ve sağlıklı geçmesine yardımcı olur.

Hamilelik sırasında yapılan Yoga aşağıdaki faydaları sağlayabilmektedir:

·         Kolların, bacakların ve omurganın güçlenmesi, hamilelik sırasında alınan kiloların verdiği rahatsızlığın hafiflemesi,

·         Adalelerin güçlenmesi, esnekleşmesi, kalça ve eklemlerin doğuma hazırlanması,

·         Progesteron ve östrojen hormonlarının hamilelik sırasında artması ile gelen yorgunluk ve ruhsal-fiziksel dengesizliğin alınan nefesler ile giderilmesine yardımcı olması,

·         Nefes teknikleri ve konsantrasyon çalışmasıyla kandaki oksijen miktarının artması, zihnin sakinleşmesi, odaklanma gücünün artması,

·         Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı vücudun direncinin artmasına yardımcı olması,

·         Her türlü solunum, sindirim, dolaşım rahatsızlıklarının önlenmesine veya var olan rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olması,

·         Bebek ile iletişimin anne karnından itibaren kurulmaya başlaması,

·         Stresin azalması, uykunun düzenli ve sağlıklı olması,

·         Zıt duyguların yatışması, gerilimlerin azalması, gerilime bağlı oluşan boyun, baş, sırt ve omuz ağrılarının giderilmesi,

·         Erken doğum riskinin azalmasına yardımcı olması,

·         Doğum sonrasında kiloların daha kolay verilmesi ve vücudun toparlanması,

·         Aynı süreci yaşayan kişiler ile iletişim kurmak, paylaşımlarda bulmak.

Sizin içinde bulunduğunuz ruh hali, bebeğinize aynen yansımaktadır. Onunla aynı bedeni paylaşmaktasınız. Bu sebeple sizin huzurlu ve sakin olmanız, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Yoga, anne olmak için çıktığınız yolculuğun daha rahat ve huzurlu geçmesine, doğuma keyifli hazırlanmanıza, kafanızda yanıt bulmaya çalıştığınız sorular arasında, huzurlu bir alan yaratmanıza yardımcı olur.

YogaHouse’taki hamileler için Yoga çalışmalarına doktorunuzun onayı ile hamileliğin 12. haftasından itibaren başlayıp , doğumun bir gün öncesine kadar devam edebilirsiniz. Yoga teknikleri sayesinde hamilelik sürecinizi, öğreneceğiniz nefes teknikleri, duruş ve konsantrasyon çalışmaları sayesinde çok daha rahat geçirebilir, bunun yanı sıra doğum sırasında öğrendiğiniz nefes tekniklerinin büyük yararını görebilirsiniz.

Bu eşsiz süreci yoga ile daha da özel kılmak için sizi Yoga House’a bekliyoruz. YogaHouse’da Yoga Antrenörü Özlem Alataş kendisi de hamile olarak seanslara katılmaktadır. Hamile seanslarında antrenöründe hamile olması, gelen üyelerle sıcak bir etkileşim olmasını sağlıyor.  Kendisi gibi Yoga Antrenörü olan eşi Boran Alataş, hamile eşlerini de paralel seanslarda yoga yapmaya davet ediyor. Boran Alataş; bu uzun mutlu bekleyiş sürecinde eşlerine destek olmak isteyen baba adaylarının da üzerlerindeki stresi atmak için yoga egzersizleri yapmasının yararına dikkat çekiyor.

NOT: YogaHouse’ta uygulanan çalışmalar hamileler için özel hazırlanmış olsa da, seanslara katılmadan önce doktorunuzdan onay almanızı rica ediyoruz.

Telefon: (0312) 241 99 77

Bu haber 372 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Grammy ödüllü müzisyenler Madrid'de destansı bir performans sergileyecek
Grammy ödüllü müzisyenler Madrid'de destansı bir performans...
PTT’den Şeker Bayramı ve babalar gününe özel indirimi süprizi
PTT’den Şeker Bayramı ve babalar gününe özel indirimi süprizi