Haberimizden sonra "Kırmızı Etiket"i söktüler

Haberimizden sonra "Kırmızı Etiket"i söktüler

Geçen ay Çayyolu Haber Dergisinde yayınlanan “Çayyolu’nda 'Kırmızı etiketli asansörler kullanılmamalıdır' ama aldıran yok” haberinden sonra kırmızı etiketli asansörlerdeki etiketler söküldü.

14 Eylül 2018 - 14:14 - Güncelleme: 14 Eylül 2018 - 14:34

Geçen ay Çayyolu Haber Dergisinde yayınlanan “Çayyolu’nda 'Kırmızı etiketli asansörler kullanılmamalıdır' ama aldıran yok” haberinden sonra kırmızı etiketli asansörlerdeki etiketler söküldü.

Konuyla ilgili bilgi almak için ulaşmaya çalıştığımız hiçbir yetkili de Çayyolu Haber muhabirinin telefonlarına çıkmadı.

Kırmızı etiketli asansörlerin can ve mal güvenliği açısından tehlikeli

Kırmızı etiketli asansörlerin can ve mal güvenliği açısından tehlikeli olduğunu belirten Makine Mühendisleri Odası, kırmızı etiketli asansörlerin kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Gün geçtikçe yoğunlaşan asansör kullanımı nedeniyle asansörlerin montajı, bakımı, onarımı, denetimi ve kullanımının her geçen gün önem kazandığına dikkat çeken yetkililer, Çayyolu Haber’e yaptığı açıklamada, "Ölümlü ve yaralamalı kazaların yaşanmaması için asansörlerin denetimi mutlaka yapılmalıdır." dediler.

Özçelik İmaj İş Merkezindeki asansörler kırmızı etiketli

Çayyolu Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarında yer alan Özçelik İmaj İş Merkezinde bulunan 2 asansör kırmızı etiketli olduğu halde çalışmaya devam ediyordu.

Çankaya Belediyesi Çayyolu ek hizmet binasının bulunduğu binada yer alan asansörleri her gün yüzlerce kişi kullandığı halde yetkililerin önlem almaması semt sakinleri tarafından tepkiyle karşılanıyordu. Çayyolu Haber konuyu gündeme taşıyıp haber yaptıktan birkaç gün sonra kimliği bilinmeyen kişiler tarafından asansörlerin kırmızı etiketleri çıkarıldı.

Yetkililer önlem almıyor

Görüşlerine başvurduğumuz Makine Mühendisleri Odası yetkilileri; “İş merkezi içerisinde birçok iş yerinin yanında büyük bir marketinde bulunması oluşabilecek facianın boyutlarının daha büyük olmasına neden olabileceği söylediler”

Özellikle kamu binalarındaki ve alış veriş merkezlerindeki asansörlerin yüksek kaliteli, yüksek trafiğe uygun bir şekilde yapılması gerektiğini ve bu alanlardaki asansörlerin ise bakımlarının düzenli olarak yapılmasına işaret eden yetkililer,"Bizim toplu kullanım alanları diye tabir ettiğimiz kamusal alanlar, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri ve bunun gibi diğer yerlerde yani asansör kullanımı noktasında trafiği yüksek olan yerlerde asansörlerin kullanımına ve denetlenmesine son derece önem verilmesi gerekmektedir.

Bir alışveriş merkezindeki asansöre aynı anda 10-15 kişinin bindiği büyük asansörler mevcut. Bu anlamda buradaki asansörlerin mutlaka kanuni süreçlerin vermiş olduğu azami süreçlerde değil daha sıklıkla kontrol edilmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Bu bakım işlerinin de daha ciddi bir şekilde yapılıp daha sık aralıklarla yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Otel, alışveriş merkezleri, okul, hastaneler ve buna benzer toplu kullanım yerlerindeki bu asansörlerin trafiği fazla olduğundan dolayı buradaki asansörlerde kullanılan malzemelerin kullanımında çok dikkat edilmesi gerekmektedir." diye bilgi verdiler.

Bu haberde ilginizi çekebilir: 'Kırmızı etiketli asansörler kullanılmamalıdır' ama Çayyolu'nda aldıran yok

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 863 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi