Gazilere büyük ayıp! Protez için en az 8 ay bekliyor

Gazilere büyük ayıp! Protez için en az 8 ay bekliyor

Mücadele ederken yaralanan ve protez bacak takılması gereken gazilerin protez sorunu bitmiyor. Gaziler protez için en az 8 ay bekliyor.

24 Ekim 2019 - 08:47 - Güncelleme: 24 Ekim 2019 - 08:53

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, gazilerin protez konusunu verdiği kanun teklifiyle Meclis gündemine taşıdı. Gazilerin 2017'ye kadar protez ve ortezlerini Türkiye'nin her yerinden alabilirken şimdilerde Ankara'ya gelmesi ve en az 8 ay sıra beklemesi gerek. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile getirilen sınırlamalar ile protez malzemelerinin tedarikinde sıkıntılar yaşandığı vurgulandı. Teklifte şunlar kaydedildi:

Vatan için canlarını hiçe sayan gazilerimiz protez bacaklarına kavuşmak için aylarca sıra bekliyorlar.

Protez ve ortez malzemelerinin tümünün yurt dışından geldiği göz önüne alındığında, SUT fiyatları piyasa fiyatlarının altında kalmış, bu da tahsisin tek merkezden yapılmasının önünü açmıştır.Ürünlerin tek bir firmadan alınması, sektörde rekabeti engellemiştir. İthalatçı firma da fiyatlarını yükselterek 20 bin lira maliyetli bir protez ayak, SGK'ya 50 bin liraya mal olmaya başlamıştır.

SORUN ÇÖZÜLMELİ

Teklifle, gazilerin kanunlarla sağlanan haklarının sınırlandırılmasına neden olan bu durumun ortadan kaldırılması istendi.

Bu haber 241 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi