Evrene dair bilinenleri değiştirecek buluş: Beşinci element...

Evrene dair bilinenleri değiştirecek buluş: Beşinci element bulundu!

Macar bilim insanları, evrenin işleyişi anlayışımızı sil baştan değiştirebilecek 'beşinci elementi' bulduklarını duyurdu.

24 Kasım 2019 - 12:22 - Güncelleme: 24 Kasım 2019 - 12:25

Macar bilim insanları, 'beşinci elementi' buldu (X17 parçacığı)
Macar bilim insanları, evrenin işleyişi anlayışımızı sil baştan değiştirebilecek 'beşinci elementi' bulduklarını duyurdu.  

Macar Bilimler Akademisi'ne (Hungarian Academy of Sciences) bağlı Nükleer Araştırmalar Enstitiüsü'nde bulunan fizikçi bilim insanı Attila Krasznahorkay'ın önderliğindeki ekip, fiziğin temelin oluşturan ve evrendeki her etkileşimi yöneten dört temel doğa gücüne ek beşinci bir elementi bulmuş olabileceklerini duyurdu.

Güneş ısısında teknolojik cihazların çalışma prensiplerine kadar her etkileşimi yöneten temel doğa güçlerine beşinci olan bu gizemli parçacığın adına X17 parçacığı  adını verdi.

DÜNYAMIZI KARANLIK MADDEYE BAĞLAYAN PARÇACIK OLABİLİR

Krasznahorkay ve ekibi, söz konusu bulgu için dünyamızı karanlık maddeye bağlayan parçacık olabilir şeklinde ifade ediyor.

Bilim ekibi X17 parçacığına, uyarılmış bir helyum azotunun, bozunmaya uğrarken nasıl ışık yaydığını araştırırken ulaştı. 

Krasznahorkay'ın ekibi X17 parçacığına bu ismi vermelerine kütlesinin 17 megaelektronvolt olarak hesaplanmasını neden gösterdi.

Fizikte bilinen temel kuvvetler, çekim gücü, elektromanyetik güç, güçlü atom gücü ve zayıf atom gücü olarak isimlendiriliyor ve bunların her birinin kendi güç taşıyıcı parçacıkları var, bu kuvvetler aynı zamanda dört doğa gücü olarak anılıyor.

Bu haber 265 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi