Emeklinin bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

Emeklinin bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

Kurban Bayramı nedeniyle emekliye verilecek ikramiyeler 8-9 Ağustos’ta ödenecek.

03 Ağustos 2019 - 09:39

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kurban Bayramı için emeklilere ödenecek ikramiyelerin SSK kapsamında olanlara 8 Ağustos, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olanlara da 9 Ağustos’ta ödeneceğini açıkladı. 

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, 12 milyonu aşkın emekli ve hak sahibine yaklaşık 10.8 milyar liraya yakın ikramiye ödenecek. Ancak yasanın çıkmasının üzerinden 1.5 yıl geçmesine, geçen zamanda iğneden ipliğe her şeye zam gelmesine, enflasyonun hızla artmasına karşın bu 1000 liralık ikramiyede artış yapılmadı. 

‘Sandık’lıya yok

Öte yandan CHP milletvekili Süleyman Girgin, bankalar ve sigorta şirketlerinin kurduğu sandıklardan emekli olanların ise bu bayram ikramiyelerinden yararlanamadığını bir kez daha gündeme getirdi.

Ancak Girgin’in soru önergesine yanıt veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu konuda topu sandıkların yetkili kurullarına attı. Selçuk, “Yasada sandıklardan gelir/aylık alanlara bayram ikramiyesi ödeneceğine dair herhangi bir husus bulunmamakla birlikte, yasaya paralel düzenleme yapma ve vakıf senedi tadil etmeye ilgili sandıkların kurulları yetkilidir” dedi.

Yardımı kestiler

Emekliler arasında ayrımcılık yapıldığını belirten Girgin ise şu yorumu yaptı: “12 milyonu aşkın emekli, dul ve yetim bayramdan önce ikramiyelerini alacak, ancak sayıları 100-300 bin arasında değişen sandık emeklileri ikramiyelerden yoksun yaşayacak.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de, şehit aileleri ve gazilere dini bayramlarda il sosyal yardımlaşmadan sağlanan desteğin kesildiği açıkladı. Gürer, “Şehit aileleri ve gazilere verilen yardımın, emekli oldukları için bayram ikramiyesi aldıkları gerekçesiyle kesildiği ifade edildi. Bazı ailelerin yardım miktarı da düştü” dedi.

Bu haber 80 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5 kişilik aile sobadan sızan gazdan zehirlendi
5 kişilik aile sobadan sızan gazdan zehirlendi
Kars'ta tren kazası... 3 kişi yaşamını yitirdi
Kars'ta tren kazası... 3 kişi yaşamını yitirdi