Dolandırıcıların yeni telefonları 0 850 473 75 93 - 0 212 824 03...

Dolandırıcıların yeni telefonları 0 850 473 75 93 - 0 212 824 03 31 - 0546 466 41 11

Kendilerini hâkim savcı olarak tanıtan telefon dolandırıcılarından sonra şimdilerde Google’dan aradıklarını iddia eden dolandırıcılar, sözleşme için para verilmese ticari işletmelerinin Google’dan silineceğini yalanını söylüyorlar.

10 Eylül 2019 - 11:03 - Güncelleme: 10 Eylül 2019 - 13:19

Dolandırıcılar şimdi de Google'ın ismini kullanarak işletme sahiplerini tuzağa düşürüyorlar. Google Türkiye'den aradıklarını söyleyen dolandırıcılar, çeşitli hizmetleri pazarlayarak işletme sahiplerinden para istiyorlar.

Kendini hakim, savcı ve polis gibi tanıtan dolandırıcılar birçok vatandaşı dolandırdıktan sonra şimdilerde ticari işletme sahiplerini arayıp “Google” adına aradıklarını, eğer sözleşmelerini yenilemezlerse işletmelerinin Google’dan silineceği yalanı ile dolandırmaya çalışıyorlar.

Bu telefon numaralarına dikkat: 0 850 473 75 93 ve 0 212 824 03 31

Dolandırıcılık günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Kimi dolandırıcılar klasikleşmiş "Adınız terör örgütüne karıştı." gibi bahanelerle kurbanlarını avlamaya çalışırken yeni bir dolandırıcılık yöntemi, özellikle işletme sahiplerini fazlasıyla derinden etkiliyor.

Dolandırıcıların yeni yöntemi, her gün milyarlarca kez erişilen Google. Google Türkiye yetkilisi olduklarını söyleyen dolandırıcılar, Google'ın ücretsiz olarak sunduğu hizmetleri parayla satmaya çalışıyor. Kimi zamansa dolandırıcılar, işletmelerin Google konumlarının yanlış olduğunu söyleyerek bunu düzelteceklerini ifade ediyorlar. Yada işletmelerinin Google’dan silineceğini söyleyen dolandırıcılar, işletme sahiplerinden Google adına para talep ediyorlar.

Dolandırıcılar, işletmelerin telefon numaralarını arayarak Google Türkiye'den arıyoruz diyorlar ve sonrasında da işletmeye uygun bir hikaye yazıyorlar. Bazı işletmelere "Google'a reklam vermek ister misiniz?" sorularını yönelten dolandırıcılar, bazı işletmelereyse Google reklamlarının kötü yönetildiğini veya Google Haritalar hizmetinde bulunan konumun hatalı olduğunu ve bu hatayı düzeltmek için aradıklarını ifade ediyorlar.

Etkili bir konuşma şekliyle kurbanlarını ağına düşürmeyi başaran dolandırıcılar, kimi zaman işlem anında kimi zamansa yıllık periyotlu ücretler talep ediyorlar. Bu sayede Google'ın aslında ücretsiz olarak sunduğu hizmetler, işletme sahiplerine belirli ücretler karşılığında satılıyor.

Google Türkiye hiçbir işletmeyi hizmet satmak için aramaz

İşletme sahiplerinin bu konuda bilmeleri gereken en önemli nokta, Google Türkiye'nin kimseyi aramayacağı. Çünkü Google'ın böyle bir hizmeti yok. Üstelik Google'ın böyle bir yöntem kullanmasına gerek de yok.

Google Türkiye adına bir arama alınmasıyla ancak ve ancak Google'ın partnerlik programı dahilinde bazı ajanslar tarafından yapılabiliyor. Ancak bu durumda da ücretli bir hizmetin sunulmaya çalışılması mümkün değil.

UPS kargodan fatura gelecek

Muhabirimize konuşan bir mağdur şunları söyledi; "Google güncelleme diyerek arıyorlar. Öncesinde 0850 771 04 93 numaradan arayarak 'siteniz Google'dan silinmesini istemiyorsanız 1'i, silinmesini istiyorsanız 2'yi tuşlayın diyorlar. Tuşladıktan yarım saat sonra dolandırıcılık call center'dan arıyormuş gibi arayp sizinle pazarlığa başlıyorlar. Genellikle firmaları arıyorlar. Google kurumsaldan arıyoruz adresiniz telefonunuzu söyleyerek yıllık - 200 tl yada 2 yıllık 290 tl olarak anlaşma yönlendiriyorlar. Sonra 546 466 41 11 numaralı whatsapp hattına firmanızın fotoğraflarını gönderin firmanızın tanımı için sizi üst sıralara çıkaralım diye ekliyorlar. Kapıda ödeme yapacaksınız UPS kargo sizi arayacak biraz sonra bilgisini veriyorlar. 6 yıl önce kapanan firma için aradılar. Her şeyi teyit ettim. Aman lütfen güncelleyin dedim. İndirim için pazarlık yaptık ve kapalı firmanın adresine de yönlendirdim. Telefondaki bayan beni dolandırmış olmanın verdiği mutlulukla gülücükler saçarak telefonu kapattı. Ava giderken avlandı... bende kendisini 2 gün bile olsa mutlu etmiş oldum. 0546 646 41 11 ve 0850 771 04 93 numaradan gelen çağrıları direkt engelleyin. Dolandırıcılar" dedi.

Çayyolu Haber'i arayıp para istediler

Dolandırıcılar işi o kadar fütursuzca yapmaya başladılar ki, Çayyolu Haber Dergisini arayıp aynı yöntemle para talep ettiler. Dolandırıcılarla görüşen muhabirimize verdikleri 0 546 466 41 11 whatsapp hattını aradığınızda Gül veya Büşra hanım size yardımcı olur diye bilgi de veren telefondaki bayan faturayı UPS kargo bir iki güne kadar adresinize teslim edip ücretide alacak bilgisini verdi.

Muhabirimizin firma adını sorduğunda İstanbul'da bulunan LİFE Medya şirketi adına aradığını söyleyen dolandırıcılar, bürolarının Avrupa yakasında olduğunu istenirse ziyaret dahi edilebileceğini belirttiler.

İnternette kısa bir aramadan sonra LİFE Medya ismine ulaşan muhabirimiz firmayı aradığında konu hakkında bilgilerinin olmadığını, kendilerinin fuarcılık firması olduğunu belirttiler.

Arayan kişiler hakkında bilgi edinmeye çalışın

Eğer bir işletme sahibiyseniz ve sözde Google Türkiye'den arandıysanız, yapmanız gereken ilk şeyin arayan kişiyle ilgili bilgi edinmek olduğunu unutmayın. Eğer dolandırıcılara karşı baskın bir tavır sergilerseniz zaten telefon yüzünüze kapanacaktır. Ancak arayan taraf Google Partner'i olan bir ajanssa ve bu ajans size bir hizmet satmaya çalışırsa yapmanız gereken şey herhangi bir hizmet ya da ürün satın almadan görüşmeyi sonlandırmak. Google'a yapacağınız ufak bir bildirim, ajansın Google Partner üyeliğinin sonlanmasına neden olacaktır. Uyanık bir tavır, sizi avlamak isteyen dolandırıcıları kendi tuzağına düşürebilir.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 356 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi