Çayyolu semt meclisinde bayrağa saygı unutuldu!

Çayyolu semt meclisinde bayrağa saygı unutuldu!

“2020 hedeflerimizi 2050 hayallerimizi konuşup semtlilik bilincimizi arttırarak semtimizin geleceğini hep birlikte şekillendirmek amacı ile ÇAYYOLU 20 / 50 ARAYIŞLARI etkinlikleri düzenliyoruz” gibi trajikomik işlere de soyunan semt meclisi son olarak bir skandala daha imza attı.

27 Ocak 2019 - 12:28 - Güncelleme: 27 Ocak 2019 - 12:59

16 Şubat 2015 tarihinde Çayyolu sakinleri, “yerel ihtiyaçlar ve sorunlara çözüm üretmenin, özne olmanın ancak duyarlı olarak, çalışma gruplarıyla projeler üreterek, halkın tüm kesimlerinin katılabildiği mahalleler örgütlülüğüyle olacağı” inancıyla semt meclisi kuruldu.

Kuruluş aşamasında 172 bin nüfusun yaşadığı Çayyolu'nda dokuz mahalleden oluşan Çayyolu Semt Meclisi'ne, muhtarlıklar, dernekler, spor kulüpleri, okullardan apartman- site yönetimlerine, esnaflara kadar bölgede yaşayan, faaliyet gösteren her kesime çağrı yapıldı.

“Herkesin, hiçbir ayrım gözetmeksizin katıldığı, temsiliyette kimsenin diğerinden ayrıcalığının olmadığı” Semt Meclisi'nde mahallelerin ihtiyaç ve sorunlarını ortaklaştırarak, çözümleri birlikte üretmek, birlikte yönetmek amaçlandı. Semt Meclisi'nin sloganı ise “Bu daha başlangıç, hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz” oldu.

Fakat aradan geçen yıllarda Çayyolu Semt Meclisi sadece birkaç kişinin siyasi çıkarları için çalışan, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere yerel medyayı dahi görmezden gelen garip bir yapıya dönüştü.

Çayyolu’nun 2050 yılında geleceği durum konuşuldu

Zaman zaman ne için yapıldığı ve ne işe yaradığı belli olmayan araştırmaları ile kime hizmet ettiği anlaşılmayan Çayyolu Semt Meclisi, garip araştırmalara imza atarken zaman zamanda trajikomik toplantılar düzenleyip kitapçıklar bastırdı.

“2020 hedeflerimizi 2050 hayallerimizi konuşup semtlilik bilincimizi arttırarak semtimizin geleceğini hep birlikte şekillendirmek amacı ile ÇAYYOLU 20 / 50 ARAYIŞLARI etkinlikleri düzenliyoruz” gibi trajikomik işlere de soyunan semt meclisi son olarak bir skandala daha imza attı.

Bayrağa saygı nasıl anlatılıp nasıl anlaşılmalı?

1920. Cadde, 1924. Sokakta (Opet Çağdaş Market arkası) binası bulunan Çayyolu Semt Meclisinin önündeki bayrak direğinde Türk Bayrağı sürekli yas tutar konumda çekili duruyor.

2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanununun 4.Maddesi “Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 KASIM'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir” derken, Çayyolu Semt Meclisi önündeki bayrak direğinde asılı bayrağın yarı kadar çekili olması semt sakinlerince tepkiyle karşılandı. Konu hakkında görüştüğümüz Semt sakini Güneş K. “Bu kadar lakayt bir tutum görmedim. Bayrağımıza saygı nerede kaldı? Bayrağımızı gönlere çekerken nasıl bir aymazlık yaşıyorlar? İlkokul çocuğu bu işi yapsa daha dikkatli olurdu” dedi.

2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanununun 7.Maddesi Yasaklar başlığı altında şu şekilde;

Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.

Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 693 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi