Çayyolu hırsız dolu

Çayyolu hırsız dolu

Marketimizden çalınanları sıralama yapsak şunları söyleyebilirim. İlk sırada Sensodyne diş macunu, ikinci 800 gramlık Bal Parmak marka bal, üçüncü 500 gramlık Ülker İçim kaşar peyniri, dördüncü Gillette marka tıraş bıçağı ve beşinci 800 gramlık Milupa çocuk maması geliyor.

25 Aralık 2018 - 20:07

Spartalılar hırsızlığı değil, yakalanmayı cezalandırırmış. Biz de kendimizce yeni bir metot bulduk, hırsızlık yapanı ilk önce bir tartıyoruz. Kimin nesidir, ne iş yapar, kimlere yakındır ölçüyoruz ondan sonra baktık dişimize dokunuyor cezalandırıyoruz.

Yok, efendim kendisi şöyle biraz pazulu, güçlü bir adamsa salıyoruz gitsin. Allah muhafaza başımıza dert olmasın. Hatta kendisini televizyon kanallarına çıkartıyoruz ki âlem bu şanla, şerefle dolu vatandaşı görsün, hepimize emsal olsun.

Yazık ki bu yeni "metot" dünyada pek karşılık bulmuyor. Eski kafalı bir takım adamların yönettiği muhataplarımız cart diye hırsızlığı cezalandırıyor. Ona rağmen, memleketlerinde meşhur olmuş, herkesin bakıp hikâyelerini anlattığı hırsızlar yok mu? Elbette var. Ama biz bunları yazmaya kalksak dergilerimiz yetmez. Biz de sizler için Çayyolu hırsızlarını listeledik. Haydi başlayalım.

Tuzlukları, çay tabaklarını, peçetelikleri çalıyorlar

Çayyolu’na yeni gelmiş bir İstanbul firması yöneticisi Yılmaz E. anlatıyor; “Bölgeye geleli yaklaşık altı ay oldu. İlk zamanlar çay tabaklarının altının neden kaybolduğunu anlayamadık. Sonra fark ettik ki çay tabak altlarını çalıyorlar. Bu yetmezmiş gibi masalardaki tuzlukları, peçetelikleri hatta yemek yedikleri çatal kaşığı çalanları gördük. Yapacak bir şey yok. Hepsi kelli felli insanlar. Sorsanız Çayyolu okumuş kültürlü insan dolu. Ama bunu yapanlar inanın bu tip insanlar” dedi.

Tuvaletten tuvalet kâğıtlarını çaldılar

Çankaya Belediyesi Çayyolu Çankaya Evinde tuvaletlere konulan tuvalet kâğıtlarını çalıyorlar. Semt biriminde görev yapan Ayşegül Hanım şunları anlattı; “ Tuvaletler temizlendikten sonra tuvaletlere koyduğumuz tuvalet kâğıtları çalındı. Hemen yeniledik. Daha bir saat geçmedi ki yine kâğıtları çaldılar. Biz de inat ettik tekrar koyduk. Ertesi gün yine çaldılar” dedi.

Park yerinden park dubalarını çaldılar

Çayyolu Medya Grup’un bulunduğu binanın otoparkında, basın araçları için ayrılmış park yerinde bulunan park dubaları aynı kişi tarafından 2 hafta arayla çalındı. Güvenlik kameralarından tespit edilen kişinin Çankaya Belediyesi kurslarına kursiyer olarak geldiği tespit edildi. Dubaları aracının bagajına alan kişinin Çayyolu’nda bir işletmede müdür olarak çalıştığı tespit edildi.

Şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler

Yine Çayyolu’nda bulunan Özçelik İmaj İş Merkezinde faaliyet gösteren Çilingir Anahtar sahibi İsa Duran şunları anlatıyor; “Dükkânın girişine satmak için koyduğumuz anahtarlıkların çalınmasından bıktığımız için anahtarlıkları kilitli camekân içerisine aldık. Anahtarlıklar kilit altında değilken gelip bakan müşterilerden bazıları anahtarlıkları hiçbir ücret ödemeden alıp gidiyordu. Yakaladıklarımıza neden anahtarlığı aldığını sorduğumuzda ‘elimde unutmuşum’ gibi garip savunmalar yapıyorlardı” dedi.

“Bölgede yaşayanlar çok dürüst, okumuş ve zengin”

Görüşlerine başvurduğumuz emekli Emniyet Müdürü Selahattin Yılmaz muhabirimize bir anısını anlattı. “Seneler önce Çayyolu’nda bulunan polis noktasını denetlemek için gittiğimde karakolda evine hırsız girmiş bir bayanla karşılaştım. Bayanın evine giren hırsız için sarf ettiği sözler inanın beni dehşete düşürdü. Hırsızlığı veya hırsızı savunmam mümkün değil ama bayan hırsız için yaptığı tespit çok ilginçti. Bayana göre bölgede ikamet eden insanlar çok dürüst, okumuş ve zengindi. Evine hırsızlık için girenler bölgede bulunan çingenelerdi. Bu iyi insanların gözünde çingenelerin tamamı hırsız, pis ve dinsizmiş. Haklarında konuşulmaya bile değmezmiş. Sonuç mu ne oldu? Hırsızı yakaladık. Ne ironik ki hırsız aynı apartmanda oturan komşunun çocuğu çıktı.

Marketlerden neler çalınıyor?

Bölgede bulunan büyük bir market zinciri müdürü Sultan Arslan muhabirimize marketlerindeki hırsızlıklar hakkında şunları aktardı.

Marketimizden çalınanları sıralama yapsak şunları söyleyebilirim. İlk sırada Sensodyne diş macunu, ikinci 800 gramlık Bal Parmak marka bal, üçüncü 500 gramlık Ülker İçim kaşar peyniri, dördüncü Gillette marka tıraş bıçağı ve beşinci 800 gramlık Milupa çocuk maması geliyor.

Arslan’ın verdiği bilgiye göre, market hırsızlıkları pek de öyle bir düşük gelirlinin ihtiyaçtan ve çaresizlikten yaptığı masum bir el çabukluğu gibi görünmüyor. Çünkü çalınan bu mallar daha sonra çeşitli seyyar tezgâhlarda market fiyatının üçte birine satılıyor. Anlayacağınız bu malların alıcısı hazır. Dolayısıyla en çok bu ürünler alışverişte ödeme yapılmadan kaldırılıp götürülüyor.

Peki koruyucu önlemler niye aciz kalıyor? Çünkü bu iş profesyonelleşmiş artık.

Ürünün üzerindeki elektronik etiketin şifresi hırsızlar tarafından kolayca çözülüyor ve etkisiz hale getiriliyor. Dolayısıyla elektronik kontrol ve kamera kontrolü işe yaramıyor.

Kaynak: Çayyolu Haber Ajansı
Bu haber 623 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi