Bu görüntüler Erzurum’dan değil Aydın’dan

Bu görüntüler Erzurum’dan değil Aydın’dan

Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Aydın’da termometreler 39 dereceyi gösterince vatandaşlar karlı dağlara akın etti.

01 Haziran 2019 - 17:43

Şehrin bunaltıcı sıcağından kurtulmak için yaklaşık 1750 metre yükseklikteki Hacetdede Dağına çıkan vatandaşlar bir yandan buz gibi havada serinliyor diğer yandan da kıştan kalma kar kütlelerini toplayıp evlerine götürüyor.

Daha çok ovası ve denizi ile bilinen Aydın sınırları içerisinde aynı anda hem yazı hem kışı yaşamak mümkün. Yazın ovalarda aşırı sıcak ve nem nedeniyle yaşam koşulları oldukça zorlaşırken, Aydın dağlarında hava sıcaklığı 19-25 derecelerde seyrediyor. Yaz mevsimi olmasına rağmen dağların bazı bölgelerinde halen kıştan kalma erimemiş kar kütleleri ise görenleri şaşırtıyor.

Aydın'da yaklaşık 2 haftadır etkili olan sıcak havanın ardından termometreler 40 dereceye kadar yükselince asırlık gelenek olan karlı serinlik de başladı. Şehir merkezlerinde dağlardan toplanan karlar şerbetlenerek bardağı 3 TL'ye satılırken pek çok vatandaş da dağlardan kendi karını kendi toplamaya başladı. Ramazan ayında sıcakta oruç tutan pek çok kişi hem serinlemeye hem de iftarlık kar toplamaya dağlara çıkıyor.

Bu haber 148 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi