Ankara’da toplu ulaşım için güzel haber

Ankara'da toplu ulaşım için güzel haber

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı olağan toplantılarının sonuncusu Başkan Mansur Yavaş yönetiminde gerçekleşti.

15 Aralık 2019 - 18:17 - Güncelleme: 15 Aralık 2019 - 18:33

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda; EGO Genel Müdürlüğü’nce ‘245 adet CNG’li otobüs ve 28 adet dizel otobüs alımı ile 2 adet dolum istasyonu yapımı projesi’ için 60 milyon Euro’ya kadar dış kredi kullandırılmasının uygun görülmediği Plan ve Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü.

Toplantıda AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti grup başkanları Ankara’nın faydasına olacak bütün kararlara olumlu bakacaklarını ifade ederek, bu gündem maddesi için de kabul oyu kullanacaklarını belirtti.

Oylama öncesinde kabul oyu için muhalefet partisi temsilcilerine teşekkür eden Başkan Yavaş, “Belediyenin toplam borcu 8,5 milyar TL. Öncelikle buradan başlamak istiyorum” diyerek, krediyi neden istediklerini anlattı. Muhalefet partilerinden yapılan eleştirilere cevap veren Başkan Yavaş, “Ankara’nın hayrına olan bu kararınız için sizleri tebrik ediyorum ve emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

“BORÇLANALIM DA BİR AN EVVEL BURALARI YAPALIM”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kredi isteme nedenlerini anlatırken şu ifadeleri kullandı:

“Ben geldim 8,5 milyar TL borç. 52 milyon lira sizin harcadığınız paranın faizini ödüyorum. O yetmiyor 10 milyon lira yıllık metrolara öderken, şimdi aylık 15 milyon lira ödüyoruz.

Yani yılda 120 milyon lira ödüyoruz. O da yetmiyor geçmiş döneme ait 400 milyon lira SGK borcu var.

Bunların hepsi gelmiş tepemize çökmüş. Siz benden geçmiş yıllardaki aynı performansı istiyorsunuz. AK Parti ve MHP grubuna söyleyeceklerim şudur; ‘Bize borçlanma getirdiniz’ diyorsunuz. Borçlanma getirmenin sebepleri neydi? Hatırlarsınız, Çayyolu’nda kavşak yapılan yerde trafik kazaları oluyordu.

Ankara Bulvarı’nın devamı olan Etimesgut ve Sincan ilçelerini bağlayan İstasyon Caddesi alternatif bulvar projesi, acil olduğu için getirildi. Yoksa beş sene sonra da yapabilirdik değil mi? Dumlupınar Bulvarı üzerinde olan Konutkent girişi, Başkent Üniversitesi önü şimdi yaptığımız yer, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ile Dumlupınar Bulvarı’nı bağlayan Şaşmaz Sanayi Sitesi’ndeki yer.

Buralar hep insanların çile çektiği yerler. Üç sene sonraya bırakıp değil de bırakın borçlanayım da bir an evvel buraları yapalım. Oralarda ölüm kalım olmasın.

Köylerde seçim öncesi yapılan ve boşa giden ve şimdi hiç yapılmasaydı daha iyi olacak durumda olacak yolların acil tamiri için 700 milyon lira istiyoruz. Diyorlar ki eski müteahhitlerin borcunu ödeyin bir de işçilerin alacaklarını ödeyin deyip 700 milyon liralık talebi 400 milyon liraya düşürüyorsunuz ama buna rağmen yapacağız. İstasyon Caddesi’ni de taleplerin hepsini de yapacağız.”

Bu haber 12917 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma kısıtlaması günleri evde misket oynayalım!'
'Sosyalleşirken topladığımız virüslerle sokağa çıkma...
Çağla Şıkel, yasağı deldi
Çağla Şıkel, yasağı deldi