Anayasa Mahkemesi: Haber sitelerine erişim engeli özgürlük...

Anayasa Mahkemesi: Haber sitelerine erişim engeli özgürlük ihlalidir!

Sulh Ceza Hakimliği, bir haberle ilgili erişime engel kararı verdi. Anayasa Mahkemesi, habere verilen erişim engeli basın ve ifade özgürlüğüne aykırı deyip kararı bozdu.

04 Nisan 2019 - 20:15 - Güncelleme: 04 Nisan 2019 - 20:43

Anayasa Mahkemesi (AYM) internet haber siteleri için emsal teşkil edecek bir karara imza attı. İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Bianet'e ait 12 yıl öncesine ait bir haber için verilen erişim engeli kararını basın ve ifade özgürlüğüne aykırı buldu. AYM, dosyayı yeniden yargılaması yapılmak üzere 7. Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderdi.

HANGİ HABERLER ENGELLENEBİLİR?.. Anayasa Mahkemesi kararında, internet yayınına erişimin engellenmesi tedbirinin ilk bakışta haklılık varsa örneğin başvurucunun çıplak fotoğrafı veya video görüntüsü yayınlanmışsa meşru kabul edilebileceğine dikkat çekti. Karar internet haber siteleri açısından örnek niteliği taşıyor.

İŞTE O KARARIN ÖZETİ... Kararda Başvurunun bütün koşulları göz önünde tutulduğunda 5651 sayılı Kanun’un 9. maddesi uyarınca çelişmeli bir yargılama olmaksızın süresiz olarak etki gösteren tedbir mahiyetinde internete erişimin engellenmesi kararı verilmesi için gösterilen gerekçeler ilgili ve yeterli kabul edilemez. Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ve Anayasa’nın 28. maddesinde güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir” denildi.

Bu haber 159 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ladies Open'da şampiyon İpek Soylu
Ladies Open'da şampiyon İpek Soylu
Avrupa Oyunları'nda ikinci madalya atletizmden geldi
Avrupa Oyunları'nda ikinci madalya atletizmden geldi