ABD’den uyarı: Çin üretimi dronelar...

ABD'den uyarı: Çin üretimi dronelar...

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ülkedeki Çin menşeli droneların, kritik öneme sahip bilgileri Pekin yönetimine aktarma ihtimaline karşı uyarıda bulundu.

21 Mayıs 2019 - 21:43

The Independent'in haberine göre; ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ülkedeki Çin menşeli droneların, kritik öneme sahip bilgileri Pekin yönetimine aktarma ihtimaline karşı uyarıda bulundu.

CNN'in bakanlığa ait bir iç uyarıya dayandırdığı haberde, Çinistihbaratının Amerikan verilerine serbest erişim ihtimaline dikkat çekilirken, hazırlanan raporda, ABD hükümetinin, “droneların, otoriter bir devletin istihbarat servisine bilgi sağlamak için kullanılması konusunda derin endişe taşıdığı” belirtildi.

Bakanlık uyarısında, “Çin, ulusal istihbaratını desteklemek için kendi vatandaşlarına katı yükümlülükler getirirken, Çin yapımı (insansız hava aracı sistemleri) ve bu ülkeyle bağlantılı cihazların, onları kullanan bireyler ve kuruluşlar hakkındaki verileri toplayarak transfer etmesinden endişe duyuyoruz ifadeleri yer aldı.

Raporda ayrıca, “bilhassa ulusal güvenliği sağlayan kuruluşların, casusluk ve özel bilgi hırsızlığı ihtimaline karşı tetikte olması” istendi.

ABD Başkanı Donald Trump, basında yer alan bu uyarıdan kısa süre önce, Amerikan şirketlerinin Çinli teknoloji devi Huawei’nin ürettiği telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmasına yasak getirmişti.

Bakanlık raporunda herhangi bir şirketin adı açıkça verilmemiş olsa da ABD ve Kanada'da kullanılan droneların çoğunu, Shenzhen merkezli DJI şirketinin ürettiği biliniyor.

Öte yandan iddialara yanıt veren DJI sözcüsü, ürettikleri droneların bilgi transferinde kullanılmadığını ve ürünlerinin güvenliğinin ABD hükümeti tarafından da doğrulandığını dile getirdi.

Bununla birlikte 2017’de ortaya atılan benzer endişelerden dolayı DJI’nın ürettiği droneların askeri amaçlı kullanımı yasaklanmıştı.

Dronelar, ABD’de Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Dairesi’nden (ICE), yerel polis teşkilatlarına kadar birçok devlet kuruluşu tarafından kullanılıyor.

Bu haber 80 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ümit'ten Atatürk itirafı
Ahmet Ümit'ten Atatürk itirafı
Fazıl Say, 'Su ve Vicdan Nöbeti' için Kaz Dağları'nda
Fazıl Say, 'Su ve Vicdan Nöbeti' için Kaz Dağları'nda